Напевно, майже кожний дорослий українець знає хоча б декілька віршів мудрого письменника Тараса Шевченка, а «Кобзар» займає почесне місце на книжковій полиці у багатьох родинах. Він не просто стоїть серед багатьох інших книжок, його дійсно перечитують. Твори автора різноманітні за тематикою, розміром. Писав він не тільки рідною мовою. Поему «Слепая» написано російською.
Одна з тем, яка хвилювала автора це складне життя жінки, яку дуже легко обдурити. Однією з таких була Катерина. Вона «зналася з москалями», а коли відчула, що у неї буде дитина, було занадто пізно. Чоловік поїхав «до своєї Московії», а її з дитиною батьки вигнали з дому. Життя дівчини закінчується трагічно, а дитина лишається нікому непотрібним байстрюком. Подібні жіночі теми висвітлено і в творах «Наймичка», «Сова».
Також у творчості Шевченка багато творів присвячується коханню дівчини до козака, який пішов у далекі землі та загинув. Твір «Причинна» розповідає саме про такі нещасливі почуття, коли дівчина, чекаючи любого, зійшла з розуму. «Вітре буйний, вітре буйний…» також стосується теми втрати «милого козаченька». Дівчина готова «цвісти над його могилою, стати там квіткою, калиною».
Неможливо обминути історичну тему. Поема «Гайдамаки» розповідає про події Коліївщини, коли українські визволителі боролися проти польської шляхти. Очолив боротьбу за волю Максим Залізняк. Згадується у творі і сотник Гонта, якого вороги замучили на смерть. Також письменник згадує в інших творах і козацького ватажка Гамалію, отамана Івана Підкову.
Присутня в творах кобзаря і релігійна тема. Наприклад, твори «Осія. Глава 14», «Подражаніє Ієзекіїлю. Глава 19».
Який би образ чи подію не описував у своїх віршах, поемах чи прозових творах талановитий Шевченко, у нього все виходило геніально. Багато років пройшло з того дня, коли його не стало, а його настанови доречні і в сучасному житті.