Одним із величніших поетів Українського народу є Іван Карпенко-Карий. Цей чоловік у своїх творах розповідає про трагедії Українського народу. Іван Франко зауважив, що Карпенко був
талановитою людиною, його твори, п”єси читали із заохоченням про те трагедія “Сава Чалий” була найяскравішим проявом його геніальності. Ця п№єса пройшла через багато труднощів на свому шляху, так як спочатку її нехотіли видавати, оскільки вона була про патріотичні почуття українського народу, але вона все ж дойшла до нас і показує нам помилки людей і їх страх.
У поезії порушується декілька видів проблем одні з яких є: проблема зради, протиріччя українців і поляк, проблема гайдамацької боротьби. Головний герой Сава Чалий був хорошою людиною, але життя заставило його вибрати шлях зрадника. Він хоче, щоб розв”язався конфлікт між двома державами-Польщею і Україною. Хоча чоловік був зрадником у нього було те, що недано іншому-авторитет між гайдамаками. З уст чоловіка було чути добро і мир, які поєднувалися із люттю, він був здатен на найжахливіші вчинки, Сава підпали церкву, що є і було самим наважчим гріхом.
Зрадивши свій народ і віддавши себе народним інтересам чоловік розуміє, що дороги назад нема, що його діти, внуки а дальше і правнуки не будуть пишатися ним. Це є трагедія цілого роду Сави, вона навіть може привести до трагедії усього народу. Сава кинув усе, щоб перейти жити у маєтки, які йому обіцяли можновладці але це несталося він гадав, що вони не обманять його але все сталося навпаки.
У цій трагедії зображено трагічні дні нашої батьківщини, саме через це їх слід пам”ятати. Сьогодні Україна страждає, через таких людей, яким був Сава. Багато з них нажилися на нещасті іншах, вони думають, що все це їм зійде з рук але вони помиляються. Як говорить прислів”я: “На чужому нещасті, щастя не построїш” Отже потрібно задуматися усім над цим і робити усе заради своєї батьківщини.