Сродна праця
Таке поняття як ”сродна праця” започаткував український мандрівний філософ і поет Григорій Савич Сковорода. Значення цього поняття можна трактувати, як покликання до якоїсь певної справи, професії. Лише слідуючи цьому покликанню людина відчуває справжнє щастя. Цю ідею можна прослідкувати в байці ”Бджола та Шершень”.
“Сродна”, тобто з народження, це та справа, для якої ми народжені. Що ж саме хотів сказати автор у своїй байці? Подивимось.
Бджола – це уособлення працьовитої людини, яка віднайшла своє покликання. І навпаки, Шершень – нероба, якому на цьому світі подобається лише байдикувати та марнувати своє життя. Здавалось би, що Шершню жити краще, він ”не гне спину”, щоб прогодувати себе. Їсть Шершень бджолиний мед, і радіє, що користується чужою працею, не роблячи нічого.
Бджола задоволена життям, бо вона робить те, що їй подобається і вважає, що життя без тої праці, яку вона виконує було б не цікавим. Саме в цих прикладах автор хоче показати важливість сродної праці. Не результат приносить задоволення, а сам процес роботи. Якщо ж людина буде працювати не за життєвим покликанням, вона швидко марнітиме. Сковорода закликав жити “по натурі”, не змушувати себе займатись тим, до чого не лежить душа, а шукати себе в чомусь новому.
Для того часу ідея ”сродної праці” була незвичною для суспільства. Освіту здобував лише той, хто мав гроші чи був зі знатного роду. Звичайний же син селянина, не маючи вибору, продовжував займатись справою, яку передавав йому батько. Але час все змінив і в наші дні освіту можна здобути не лише за гроші, але й завдяки розуму.
Тому слід ретельно обирати майбутню професію, пробувати щось нове в житті, якщо до вибраного шляху не лежить душа. Всі ми люди й нам природно помилятись. В іншому ж випадку, наше суспільство буде мати таких недбайливих вчителів, лікарів, депутатів та людей в інших сферах життя.