Батьківський дім для кожної людини володіє винятковим значенням. Адже це не тільки будинок, де він народився, а ще й місце отримання духовного і морального заряду на все життя. Світові письменники розповідають історії про устрій різних родин і будинків, які служили місцем для проживання членів цих сімей.
У комедії «Недоук» Денисом Івановичем Фонвізіним показаний будинок, поміщицького ладу, дворян Простакових, де головним не є чоловік. У ньому главою сім’ї стала пані Простакова, найімовірніше з цієї причини, атмосфера тут тяжка: з криками, лайкою і грубими словами, які лунали з раннього ранку до пізнього вечора. Неосвіченій, жорстокій, самозакоханій пані характерно вибудовувати сімейні взаємини з силової позиції. Складно уявити, що жінка, всередині якої живе стільки злості та жорстокості, є матір’ю.
Зовсім інший будинок описаний Левом Миколайовичем Толстим у творі «Війна і мир». Сімейство Ростових проживає у великому будинку в центрі Москви на Кухарський вулиці. Члени сім’ї дружно живуть, а двері графського дому Іллі Андрійовича Ростова були відкриті для всіх. Голова будинку – граф Ростов – любив проводити домашні свята, обожнював своє сімейство і налагодив довірливі відносини з дітьми.
Між двома вищезгаданими будинками пані Простакової і графа Ростова існує величезна різниця. На існуючу у всіх будинках атмосферу безпосередній вплив мають самі батьки, і створена ними моральна і духовна сторона взаємин.
Хочеться вірити, що сучасні батьки все частіше будуть згадувати те, що необхідно піклуватися про власний будинок і духовну атмосферу, що панує в ньому.