Невпинний рух вперед притаманний суспільству людей у власному розвитку. Світ переживав зовнішні та ідейні перевтілення покоління за поколінням. Все це завдяки прагненню старшого покоління, до передачі молодому всього багажу свого досвіду, потенціалу, ідей і принципів.
Хоча із збільшенням темпів розвитку збільшується прірва між людьми, які представляють різні покоління. Виховані на різних цінностях, сучасні «батьки» і «діти» втрачають здатність до розуміння і прийняття цінностей один одного, що загрожує виникненню глибокого конфлікту між ними. Про такий конфлікт читач дізнається з роману «Батьки і діти», створеного великим російським письменником В. Тургенєвим.
Роман присвячений темі зіткнення представників двох громадських напрямів: покоління ліберальної аристократії 40-х в особі Павла Петровича Кірсанова, і покоління демократів, різночинців і нігілістів в особі Євгена Базарова.
В сперечаннях цих людей присутні роздуми про культурно-моральні цінності, ролі в людському житті мистецтва і науки, про устрій суспільно-політичної системи країни, і системи освіту, а також про природу, народ і любов. Важливим аспектом характеристики Базарова стала проблема ставлення персонажа до народу. Базаров відчуває почуття гордості за свого діда, який орав землю. Йому не соромно жити, як простій людині, власною працею, і відчувати духовний зв’язок зі своїм народом. У Павла Петровича свої погляди на всі ці речі, тому він наводить приклади протиставлення консервативного народу бунтарським вченням, які близькі Євгенію.власним рішенням!