ПАТРІОТИЧНІ МОТИВИ У ТВОРЧОСТІ Т.Г.ШЕВЧЕНКА
Т.Г.Шевченко – талановитий художник і відомий поет. Його збірка «Кобзар» є улюбленою книгою багатьох українців і не тільки. Він вважав себе справжнім патріотом,а не на словах. Тому у своїх поезіях і поемах Тарас Григорович відобразив палку і щиру любов до неньки України. Саме патріотичні мотиви властиві його творчості.
Звертаючись до історичного минулого(а він був просто в захопленні від часів козаччини),Т.Г.Шевченко мріяв про відродження міцної гетьманської влади і про створення незалежної України. У посланні «До Основ’яненка» поет має надію на пробудження національного духу українців: «Наша дума,наша пісня не вмре,не загине…»
З дитинства Т.Г.Шевченко від діда чув про гайдамацький рух,про боротьбу простих людей проти поляків. Повстання Коліївщина – центральна подія в поемі «Гайдамаки».Залізняк і Гонта відстоюють інтереси українців,віддають своє життя за їхнє вільне життя. Та все ж для подолання ворога треба об’єднатися. І поет закликає народ до згуртованості.
Своє захоплення героїзмом і мужністю народів Кавказу поет висловив у поемі «Кавказ».Саме цих рис (на думку поета)українському народу і не вистачає у боротьбі проти кріпацтва і самодержавства. Тарас Шевченко розкриває саму суть загарбницької політики російського самодержавства. Він закликає,щоб всі народи виступили проти спільного ворога.
«Борітеся-поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда,за вас слава
І воля святая.»
Античний Прометей – символічний образ невмирущості народу.
Політичною сатирою у творчості Великого Кобзаря є поема «Сон»(У всякого своя доля…).Поет знову і знову своє слово підіймає як зброю проти існуючого ладу. Закликає і прагне пробудити патріотичні настрої,дух українців. В Україні з райською красою і природою і люди повинні жити як в раю: «Дивлюся,аж світає,край неба палає,соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.»Він щиро вірить,що прийде час і Україна стане вільною і український народ буде жити щасливо і заможно.