Мойсей
Мойсей – це одна з кращих поем написана за всю історію української літератури. Ідея цієї поеми, полягає у звернені до нації. Нації, яка загубилася в пустелі даремних сподівань. Поема несе у собі заклик до єдності, це на думку автора є головним для виживання народу. Основа історії взята з біблійних мотивів про Мойсея.
В легенді говориться про старця, який вів єврейський народ через пустелю, до кращого життя. Герой який зображений Франком, спільного з біблійним персонажем має мало. Тут історія не про бога і його велич, а про людину. До речі, в самому образі, письменник вбачає себе. Його, як і головного героя також багато переслідували за свої погляди.По сюжету Мойсей веде свій народ через пустелю, підбадьорюючи своїх людей щасливим майбутнім. Та серед його людей є зрадники.
Датан і Авірон не можуть змиритися з лідерством Мойсея. Тому вони виступають проти нього, переконуючи народ відвернутися від лідера. Засмучений Мойсей, рушає в подорож один. Він не розуміє де він помилився, чому народ відвернувся від нього? Скидаючись пустелею, він потрапляє до пастки демона, і помирає.
Коли народ узнає про те що пророк загинув шукаючи землю обітовану, вони розуміють що зробили велику помилку. Розуміючи що їх сила в єдиності вони рушають назустріч небезпеці обираючи собі нового лідера.Як і було сказано, в образі Мойсея автор уособив себе. Він також все життя боровся за право творити рідною мовою.
І він також помер з нездійсненою мрією. Філософський зміст поеми, справді великий. Тут розглядаються проблема окремого народу в світі, також проблема лідера і підданих. Та все ж основне, це ідея боротьби. Не можна досягти чогось без зусиль, треба завзято йти до мрії й тільки тоді буде чекати успіх. Це і хотів нам сказати видатний український письменник – Іван Франко.