Образ Марусі Чурай вважається таємничим образом дівчини. Тієї, яка була зраджена заради грошей та змогла примиритися з цим. Маруся мала тонку і сентиментальну натуру. Їй приписують вірші та пісні, але питання авторства все ще стоїть.
Точно не відомо, коли дівчина народилась точно. Маруся була донькою сотника, якого звали Гордієм. Певне, в нього вона перейняла бунтівний дух та безстрашність. Після його смерті вони з матір’ю були змушені переїхати жити до Полтави.
Дівчина мала гарну вроду, тому була об’єктом для поглядів молодиків, але вони не цікавили її, Маруся закохалась у того, кому невдовзі віддала свою душу й тіло, – Гриця. Вони заручилися в таємниці від матері юнака, бо та була проти, хотіла кращої долі для свого сина.
Згодом Гриць вирушив на війну, залишивши Марусю та пообіцявши повернутися. Через чотири роки закохані знову зустрілися, але Марусі це не принесло очікуваної радості. Гриць обрав гроші та одружився на заможній дівчині, яку обрала мати.
Марусі, як багатьом дівчатам, було складно це пережити. Вона вирішила покінчити з життям самогубством. Чурай підготувала для себе зілля, яким планувала отруїтися, але сталося так, що його випадково випив Гриць. Спільнота вирішила, що Маруся – убивця і її засудили до страти. Проте від неї дівчину врятував Богдан Хмельницький. Вона поїхала до Києва, але незабаром повернулась у рідні краї. У Полтаві Маруся померла у 28 з невідомих причин.
Образ Марусі Чурай використовується у українській літературі. Письменники вважають його романтичним та неординарним. Хтось засуджує її за спонтанний вчинок під впливом емоцій, а хтось романтизує почуття кохання. У всякому випадку, Маруся не є звичайним образом та потребує детального вивчення. Його навіть можна назвати вічним тому, що почуття Марусі актуальні й у наш час.