Твір на тему: думи

загрузка...

Голосуйте за цей твір

Твір на тему: думи

Дума
Думи – жанр українського фольклору, що бере початок від доби козацтва. Це ліро-епічні усні твори про козацьке життя XVI – XVIII століть. На теренах тогочасної України думи виконували співці-мандрівники, а саме: бандуристи та кобзарі.
Найдавніша згадка про думу відноситься до кінця XVII століття, а саме до 10 січня 1684 року. Назва цієї думи була – “Козак Голота”. Слово “дума” і раніше зустрічалось у джерелах давньоукраїнського походження, й мало значення розмірковування, думки.Лише пізніше це слово почали використовувати для позначення жанру епічно-поетичного твору. У XVI столітті воно позначало пісню, складену на честь героя, котрий загинув у бою.

На сьогодні існує багато класифікацій дум, такі як: класифікація Драгоманова та Колесси, але зупинитись слід на сучасній. Отже, в сучасну класифікацію дум входили такі їх види:
Думи, що оспівували боротьбу українців проти турецько-татарських військ та про неволю в Туреччині; (доба раннього козацтва)
Думи, що оспівували боротьбу українців з гнітом національної неволі; (доба Гетьманщини й Хмельниччини)
Соціально-побутові думи; (період кризи гетьманату)

Не дивлячись на довгий період формування думи як жанру, її композиційні особливості залишалися незмінними. Починалась дума із зачину або “заплачки”. Власне дума йшла прямісінько за зачином. Кінцівка думи називається “славословієм” бо в ній прославлялись героїчні подвиги, спритність та мужність. Також в кінці думи висловлювались всілякі добрі побажання її слухачам або українському народові. Символізм дум відрізняється від символізму пісень. Так, наприклад, в думах з’являється образ козака-соколика, матінки-зозулі, вдови тощо.

Можна зробити висновок, що думи мали сюжет, пов’язаний з історичним і героїчним минулим українського народу. Частіш за все козаки виступали на стороні добра, а чужоземці й загарбники – на стороні зла.Схожі твори

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *