Українська сім’я завжди була прикладом щирості, любові та взаєморозуміння.
Повість Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» показала інший бік життя людей. Багато смішних ситуацій, але за кумедними вчинками головних героїв скривається ціла трагедія звичайних селян. Почалася земельна реформа, жителі збідніли, сімейні цінності почали слабшати, а згодом зовсім забувалися.
Перш за все страждали покоління, адже все почалося зі сварок невістки Мотрі з господинею будинку Кайдашихою, їх взаєморозуміння все ускладнювало, а через це страждали інші мешканці хати. Члени родини були духовно роз’єднанні. Їх окрім побуту нічого не пов’язувало, вони тяжко працювали разом, щоб якось прожити. Але коли часи роботи закінчувались, сім’я ніби розділилася, кожен займався своєю справою, бо спільних інтересів у цих людей не було. Першою не витримала свекруха, яка робила життя усієї родини нестерпним. Різні характери Мотрі та Кайдашихи дали лише зерно напруженій обстановці в хаті, але тяжка реформа та глобальні зміни у житті довершили чвари та негаразди.
Твір “Кайдашева сім’я” не випадково вважають одним з актуальних творів сучасності. Дуже багато знімалося фільмів та ставилося п’єс за повістю Нечуя-Левицького. Автору досконально вдалося передати життя пореформеного села, його проблеми та атмосферу. Але головне, що автор доніс до читачів – повільний занепад колись дружньої, повної любові родини. Так, ця історія має багато смішних ситуацій, які трапляються майже з кожними людьми, але уже у кінці повісті наступає смуток, починаєш задумуватись, що «Кайдашева сім’я має багато спільних рис з теперішнім соціумом. Тепер не завжди можна побачити справжню родину, сповнену любові та розуміння. Хоч раз кожен з нас бачив в собі та в своїх родичах одного з героїв «Кайдашевої сім’ї»